Dr. Tanju YILDÖN & Tıp Bilim Eğitimi

A. carotis interna, fossa cranii media’da geçitlerden hangisinin üzerinde seyreder; Foremen lacerum

Foremen lacerum; 
Hiçbir büyük anatomik oluşum bu delikten geçmez. Canalis caroticus’un ağzı (apertura interna canalis carotici), deliğin arka-dış tarafındadır. Kanaldan çıkan a. carotis interna, deliği üst-içten çaprazlar ve sulcus caroticus’a girer.

N. petrosus major ve n. petrosus profundus for. lacerum’un çatısında birleşerek n. canalis pterygoidei’yi (Vidian siniri) oluşturur. Bu sinir, for. lacerum’un ön tarafında yer alan canalis pterygoideus’tan (Vidian kanalı) geçerek fossa pterygopalatina’ya ulaşır.

未分類 – 2 頁 – Brian's Radiology Learning Diary

Foramen lacerum (TOS = Temporal + Oksipital +Sfenoid); arka-dış tarafta petroz parçanın apeksi, önde sfenoid kemiğin gövdesi ve büyük kanadı, arka-iç tarafta oksipital kemiğin baziler parçası ile sınırlanır. Delik, fibroz doku ile doludur. Hiç bir büyük anatomik oluşum bu delikten geçmez. Sadece a. pharyngea ascendens’in meningeaî dalı ile sinüs cavernosus’a giden küçük bir emissaryan ven tam olarak geçer. Canalis caroticus’un ağzı, deliğin arka-dış tarafındadır. Kanaldan çıkan a. Carotis interna, deliği üst-içten çaprazlar ve sulcus caroticus’a girer.
Foramen lacerum content - YouTube

N. petrosus major ve n. petrosus profundus deliğin çatısında birleşerek n. canalis pterygoidei ’yi (Vidian siniri) oluşturur. Bu sinir, foramen lacerum’un ön tarafında yer alan canalis pterygoideus’a (Vidian kanalı) girer. Deliğin hemen arka-dış tarafında ganglion trigeminale oturur.

Foramen lacerum, nazofaringeal karsinom , jüvenil anjiyofibrom , adenoid kistik karsinom, malign melanom ve lenfoma dahil olmak üzere tümörler için kafatasına giriş alanıdır.

Pyramis'in tepesi, occipital kemiğin basal parçası ve sphenoid kemiğin ala major'unun arka kenarı arasında oluşur. Canlıda fibrokartilaginoz bir zar ile tıkalıdır for.lacerumun dış tarafındaki oluk sulcus tuba auditivadır.

Clivusun * ön, iki yanında bulunan deliktir.

İçinden n.petrosus major un geçer.

Neurophilic on Twitter: "Foramen lacerum… "